CNATT Unit Lemoore
Commander Tommy L. Edgeworth
Commanding Officer
CNATTU Lemoore

Commanding Officer

Commander Tommy L. Edgeworth is a native of Pageland, South Carolina. In March 1987, he entered in the U.S. Navy attending basic training in Great Lakes, Illinois.

Following Basic Training, he reported to Naval Technical Training Center, Lakehurst, New Jersey to attend ABE "A" school. After graduating, he reported to USS Forrestal (CV-59) from August 1987 to April 1992. During his tour, he completed three Mediterranean deployments, advanced to Petty Officer Second Class, and completed his Enlisted Aviation Warfare Specialist (EAWS) designation.

Commander Edgeworth next assignment was at AIRTEVRON One (VX-1) in Patuxent River, Maryland from May 1992 to March 1994. Eager to get back to sea, he completed a 12 month overseas tour in Souda Bay Crete, Greece prior to accepting orders to USS George Washington (CVN-73) from May 1995 to July 1999. During this time, he advanced to Petty Officer First Class and was selected as Air Department Aviation Boatswain’s Mate of the Year (ABOY) in 1997, and 1998.

In July 1999, he was commissioned under the Limited Duty Officer (LDO) Program. His first assignment was onboard USS Belleau (LHA-3) and USS Essex (LHD-2) as the Fuels Maintenance Officer from September 1999 to April 2002. In May 2002, he reported to USS Kitty Hawk (CV-63) in Yokosuka, Japan as the ALRE Maintenance Officer until June 2005.

In 2005, Commander Edgeworth was selected to fill the TYCOM ALRE Maintenance Officer billet from July 2005 to July 2007. He returned back to sea duty onboard USS George Washington (CVN-73) from August 2007 to August 2010 as the Flight Deck Officer.

His next assignment was on USS Carl Vinson (CVN-70) as the Aircraft Handling Officer from August 2010 to October 2013. He completed back to back overseas combat deployments and earned the Battle "E" & Air Department yellow "E." In 2012, Commander Edgeworth was awarded the Navy & Marine Corps Leadership Award for inspirational leadership by his peer group on USS Carl Vinson (CVN 70).

After a highly successful tour on "Carl Vinson" Commander Edgeworth reported to Commander Naval Air Pacific as the Force Air Systems Officer in October 2013. Commander Edgeworth holds a Bachelor of Professional Studies degree in Business and Management from Excelsior College. In addition, Commander Edgeworth has completed all requirements in Level II Life Cycle Logistics career fields. His personal awards include the Meritorious Service Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal (eight awards), Navy and Marine Corps Achievement Medal (four awards), and various unit, service, and campaign awards.

Commander Edgeworth reported aboard the Center for Naval Aviation Technical Training Unit, Lemoore, Calif., as Executive Officer in September 2015, and assumed command of the unit in April 2017.

BACK
Commander Ronnie C. Harper
Executive Officer
CNATTU Lemoore

Executive Officer

Commander Harper was born in Hardinsburg, Kentucky, and joined the United States Navy in December, 1986. After Avionics “A” school, he reported to USS Saratoga (CV60) home ported at NAS Mayport, FL. In May, 1991, he reported to VF-45 at NAS Key West, Fla. CDR Harper then reported to the Navy’s Flight Demonstration Team (Blue Angels) in October, 1993. While assigned to the team, he served as the #3 and #7 Crew Chief. After the completion of his tour in Pensacola, CDR Harper reported to VFA-195 at NAS Atsugi, Japan. While in VFA-195, he earned his commission as an Ensign through the Limited Duty Officer Program.

In August, 2000, CDR Harper reported to VFA-22 at NAS Lemoore, Calif. His assignments included Aircraft Division Officer, Material Control Officer, and Maintenance/Material Control Officer. In April, 2004, he reported to Commander, Strike Fighter Wing Pacific (CSFWP), where he served as the Wing Readiness Officer. CDR Harper’s next assignment was forward deployed onboard USS Kitty Hawk (CV-63), where he served as the Avionics Division Officer in the Aircraft Intermediate Maintenance Department. His next assignment began in October, 2008, when he reported to NAVAIRSYSCOM onboard NAS Patuxent River, Md., where he served as the Consolidated Automated Support System (CASS) Deputy Integrated Product Team (DIPT) Lead within AIR-1.0/PMA260. Upon completion of CDR Harper’s tour at NAVAIR, he was once again forward deployed onboard USS George Washington (CVN-73), where he served as the Assistant Maintenance Officer and the Maintenance/Material Control Officer. After a successful tour onboard USS George Washington (CVN-73), CDR Harper was privileged to be chosen as the CVW-5 Maintenance Officer.

CDR Harper is currently serving as the Maintenance Officer of VFA-101 at Eglin AFB, FL. VFA-101 is currently flying the F-35 Lightning II, which is a 5th generation strike fighter combining advanced stealth with enhanced fighter speed and agility. This advanced weapons system is the future of the United States Navy’s strike fighter presence and will be the anchor of our deployed Naval Forces for decades to come.

CDR Harper’s personal accomplishments include a Bachelor of Science from Embry Riddle Aeronautical University and an M.B.A. from Touro International University. His decorations include: two Meritorious Service Medals, seven Navy Commendation Medals, five Navy Achievement Medals, and various unit and service awards.

In May 2017, Commander Harper will report aboard the Center for Naval Aviation Technical Training Unit, Lemoore, CA, as Executive Officer.

BACK
AVCM(AW/SW) Gerald M. Williams
Senior Enlisted Advisor
CNATTU Lemoore

Senior Enlisted Advisor

Master Chief Williams was born in Brooklyn, N.Y., and enlisted in the United States Navy in May 1989. Following completion of basic training at Recruit Training Command, Great Lakes, Ill., he reported to NATTC Millington, Tenn., where he attended and graduated AT "A" School.

Upon graduation, he reported to his first duty station with Tactical Electronics Squadron Three Three in Key West, Fla. It was there he performed maintenance on the A-3 and A-6 aircraft. After his first tour, AT3 Williams requested a transfer to AIMD Oceana SEAOPDET where he deployed on the USS Dwight D. Eisenhower, USS Enterprise, USS John F. Kennedy and USS George Washington.

In 1996, now AT2 Williams, transferred to NATTC Pensacola where he served as an A-School instructor and Military Training Instructor. He earned his MTS in late 1998 and was advanced to Petty Officer First Class in 1999. After a successful tour as an instructor, AT1 Williams took orders to his first ship’s company tour on the USS Theodore Roosevelt where his command was the first to deploy following the September 11th tragedy. During the deployment, he served as the COM/NAV and ECM LPO and completed a historic 159 days straight at sea.

In the spring of 2003, a seasoned AT1 Williams took orders back to NATTC Pensacola where he served as the AT “I” Level LPO. Shortly after, he was selected for advancement to Chief. He negotiated orders to the USS Kitty Hawk in Yokosuka, Japan. There he performed in a diverse number of assignments ranging from ADMIN LCPO, Power Plants CPO, Production Control CPO, and ultimately acting MMCPO. Following the decommissioning of the Kitty Hawk, now Senior Chief Williams negotiated orders to the USS Harry S. Truman. During this short tour he served as the IM-2 LCPO and the MSCPO.

In the fall of 2009, Senior Chief Williams arrived at CNATTU Jacksonville, where he served as the Manpower/Maintenance/Supply LCPO as well as the MTU 1011 P-3 LCPO. Just after 2 years, he terminated his shore duty and took orders to the USS George Washington in Yokosuka, Japan. There he served in a myriad of duties such as the AIMD LCPO, Detachment MMCPO and IM-3 LCPO. The culmination of all his prior duties led to his selection to Master Chief where he assumed the helm as the Maintenance Master Chief and completed a total of four deployments.

Master Chief Williams is a graduate of the Senior Enlisted Academy and as holds an Associate of Science Degree from Excelsior College. His decorations include the Navy and Marine Corps Commendation Medal (4 awards), Navy and Marine Corps Achievement Medal (6 awards), Military Outstanding Volunteer Service Medal, and various unit and campaign awards.

BACK